Денісова vs Лутковська: КСУ не погодився закрити справу про порушення приватності під час взяття ДНК поліцією

Дата: 13 Вересня 2018
A+ A- Підписатися

Конституційний Суд України не погодився закрити справу про порушення приватності під час взяття ДНК поліцією. Ця справа була відкрита на основі подання Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської у 2017 році, але діюча Омбудсман Людмила Денісова відкликала це подання, не пояснюючи причин.

Як повідомляє прес-служба КСУ, рішення про продовження розгляду справи щодо конституційності положень частини другої статті 26 Закону України “Про Національну поліцію” суд прийняв на сьогоднішньому пленарному засіданні.

Розгляд справи по суті буде продовжено на одному з наступних пленарних засідань, про що буде повідомлено додатково.

“Справа про конституційність положення частини другої статті 26 Закону України „Про Національну поліцію“ від 2 липня 2015 року № 580–VIIІ щодо бази даних ДНК має суттєве значення для захисту конституційних прав людини і буде розглядатися далі”, – написав на своїй сторінці у Фейсбук голова КСУ Станіслав Шевчук.

У прес-службі уточнили, що також будуть надіслані листи-запрошення учасникам конституційного провадження  – суб’єкту права на конституційне подання Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Людмилі Денісовій та представнику президента України у Конституційному Суді України.

Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

На пленарному засіданні були присутні постійний представник Верховної Ради України у Конституційному Суді України Анатолій Селіванов, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Віктор Барвіцький, залучені учасники конституційного провадження та представники засобів масової інформації.

Нагадаємо, у лютому 2017 року Валерія Лутковська направила до КСУ подання, в якому просила перевірити на конституційність окремі положення Закону “Про Національну поліцію”, які дозволяли безпідставний збір та обробку ДНК, біометричних та інших персональних даних.

В офісі Омбудсмана тоді пояснювали, що, відповідно до пункту 7 частини першої статті 26 закону про Нацполіцію, поліція наповнює та підтримує бази даних стосовно осіб, затриманих за підозрою у вчиненні будь-яких правопорушень (адміністративне затримання, затримання згідно з дорученнями органів правопорядку, затримання осіб органами досудового розслідування, адміністративний арешт, домашній арешт).

При цьому, відповідно до частини другої статті 26 згаданого закону, під час наповнення таких баз даних, поліція може збирати та накопичувати мультимедійну інформацію (фото, відео, звукозапис) та біометричні дані (дактилокартки, зразки ДНК).

Лутковська звертала увагу, що в законі абсолютно не диференційовані випадки необхідності збору зразків ДНК залежно від тяжкості та характеру правопорушення. Крім того, у законі не визначено, за яких саме обставин можуть відбиратися зразки ДНК, порядок відібрання, період і порядок їх зберігання, порядок знищення та доступу до такої інформації самої особи або її родичів. Така невизначеність несе загрозу порушення права громадянина на особисте життя.

20 червня 2018 року, напередодні розгляду скарги у КСУ, стало відомо, що нова Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова відкликала зроблене Лутковською подання.

Експерти тоді зробили припущення, що це могло бути зроблено з політичних мотивів.

“У документі немає жодного аргументу по суті. Якщо вона (Денісова – ред.) не згодна з позицією (Лутковської – ред.), то це якесь політично вмотивоване рішення. Я думаю, що в Національній поліції попросили її відкликати”, – зазначив у коментарі Центру інформації про права людини екс-керівник секретаріату офісу Уповноваженого, а нині співзасновник Українського інституту з прав людини Богдан Крикливенко.

Але 21 червня КСУ не закрив справи, а оголосив у ній перерву. Конституційний Суд України вирішив заслухати пояснення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо поданої заяви на одному з наступних пленарних засідань і оголосив перерву у цій справі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: