Росія сама вирішуватиме, які рішення Європейського суду виконувати

Дата: 14 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Конституційний суд Росії вирішив, що Росія не зобов’язана виконувати рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Про це повідомляє прес-служба Конституційного суду Російської Федерації.

Суд зауважив, що лишається під юрисдикцією ЄСПЛ, проте може не виконувати рішення суду у Стразбурзі у разі, якщо вони суперечать Конституції РФ.

Як повідомляє Російська служба Бі-Бі-Сі, міністерство юстиції РФ обіцяє використовувати постанову КС в суперечках довкола справи ЮКОСу. Хоча судді стверджують, що нинішнє рішення не пов’язане із цією справою.

Як відомо, Європейський суд зобов’язав Росію до 15 червня розробити план з виплати 1,866 млрд євро колишнім акціонерам компанії.

Втім, група депутатів Держдуми оскаржувала в КС не окремі рішення суду у Стразбурзі, а сам принцип переваги міжнародного права над російським. Депутати також просили КС визнати, що “участь у міждержавних об’єднаннях не повинна призводити до порушення прав людини чи суперечити основам конституційного ладу”.

Текст рішення Конституційного Суду ще не оприлюднений. Невідомо, яким буде  механізм, за яким вирішуватимуть, чи виконуватиме країна кожне рішення ЄСПЛ. Натомість суддя Європейського суду від Росії Дмитро Дєдов в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що КС доведеться тепер в кожному конкретному випадку розглядати рішення ЄСПЛ, аби визначити відповідність до Конституції Росії.

Один із головних ініціаторів ідеї про верховенство Конституції РФ над рішеннями ЄСПЛ став чинний голова Конституційного Суду Росії Валерій Зорькін.

Він стверджує, що національна влада краще обізнана щодо потреб і традицій свого суспільства, а отже, міжнародні суди не можуть їй нав’язувати оцінку того, в чому полягає публічний інтерес в тій чи іншій справі.

Росія підписала Конвенцію про захист прав і основоположних свобод у 1996 році, а відтак визнала юрисдикцію ЄСПЛ і зобов’язалася виконувати його рішення.

Відповідно до ст. 15 Конституції РФ, загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи. Якщо міжнародним договором Росії встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Суд у Стразбурзі дійсно не є вищою інстанцією по відношенню до національних судів країн-учасниць Конвенції, але його рішення, тим не менш, обов’язкові для виконання. Інакше за невиконання рішень ЄСПЛ країна може бути виключена з Ради Європи (РЄ).

Суддя ЄСПЛ Дмитро Дєдов каже, що РЄ традиційно шанує рішення національних верховних та конституційних судів, а тому, замість конфронтації, ЄСПЛ і КС Росії  спробують налагодити діалог про наслідки нової російської законодавчої норми.

“Я сподіваюся, що такий діалог ми зможемо налагодити. Я можу констатувати, що з Верховним Судом такий діалог дуже добре налагоджений, а от з Конституційним Судом, на жаль, такого діалогу немає. А що стосується виключення (з Ради Європи – ред.), ви знаєте, у нас є більш серйозні проблеми, пов’язані з Кримом і з Україною – ця проблема більш гостро стоїть на порядку денному і Парламентської Асамблеї Ради Європи, і Ради Європи в цілому”, – нагадав Дмитро Дєдов.

Як відомо, нині в ЄСПЛ розглядаються три позови України проти Росії, пов’язані з анексією Криму, а також велика кількість позовів громадян України та компаній, які зазнали втрат від окупації Криму та збройного конфлікту на Донбасі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: