ЄСПЛ може визнати, що Росія контролювала Крим ще до окупації

Дата: 31 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини, розглядаючи міждержавну скаргу “Україна проти Росії”, має визначити дату, від якої Росія встановила контроль над окупованим Кримом та перебрала відповідальність за всі порушення прав людини на півострові.

Про це йдеться в інтерв’ю судді Ганни Юдківської “Європейській правді”.

Суддя наголосила, що у скарзі “йдеться про дуже серйозні звинувачення на адресу Росії”. “Це і ст. 2 конвенції про право на життя, і ст. 3 про заборону катування, і ст. 5 про незаконне позбавлення волі. Там були викрадення активістів, були порушення свободи слова, коли журналістів арештовували і відбирали у них обладнання і матеріали, і купа іншого”, – пояснила вона.

Україна звинувачує Росію також у переслідуванні національних меншин, зокрема в закритті Меджлісу.

Попри те, що Рада Європи вважає Крим українським, винною в порушенні прав людини на півострові визнається та держава, яка його контролює, тому ЄСПЛ має встановити, коли Росія перебрала на себе відповідальність за системні порушення прав людини в Криму. За словами судді, Україна стверджує, що Росія контролювала Крим ще в лютому 2014 року.

“Також у цій скарзі – епізоди, що, власне, призвели до самої анексії. Ключове питання – чи контролювала Росія Крим ще до моменту анексії, тобто до 27 березня 2014 року”, – розповіла Юдківська.

Нагадаємо, справа “Україна проти Росії” щодо масових порушень плав людини в Криму в період окупації вже готова до розгляду в ЄСПЛ. За словами Юдківської, проведуть два слухання у справі. Лише одне з них буде відкритим, воно відбудеться 27 лютого 2019 року. За практикою ЄСПЛ, між першим слуханням та ухваленням рішення Суду минає приблизно рік.

Україна звинувачує Росію в порушенні ключових прав, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини, – права на життя, норм про заборону катування, незаконного позбавлення волі, викрадення людей, порушення свободи слова тощо.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: