Урядовцям стало соромно за мову ворожнечі – планують вживати рішучих заходів

Дата: 03 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Довгий час проблема дискримінації не була на порядку денному Міністерства культури України, але ситуацію слід змінювати.

Про це сьогодні заявила перший заступник міністра культури Світлана Фоменко під час виступу на конференції “Два з половиною роки конфлікту: вплив на толерантність і сприйняття меншин”, передає кореспондентка Центру інформації про права людини.

За словами урядовиці, в Україні, з одного боку, непогане законодавство щодо захисту національних меншин, з іншого боку – існує проблема впровадження цього законодавства на місцях.

“Коли ми готуємо звіти по роботі Міністерства культури, формально виглядає все непогано – проводиться чимало культурних заходів, триває діалог між представниками громадськості. Однак повідомлення у ЗМІ є зворотною реакцією на нашу роботу. І поки ці результати невтішні”, – зізнається Фоменко.

Заступник міністра звертає увагу на численні випадки мови ворожнечі у ЗМІ на адресу вразливих груп населення. У першу чергу, це стосується внутрішньо переміщених осіб, ромів, біженців та мігрантів, представників ЛГБТ-спільноти.

“Тривалий час Міністерство культури розглядало свою роботу з точки зору забезпечення мовних прав, дбало про культурну сферу. А проблема дискримінації ніколи не була на порядку денному. Нині треба актуалізовувати питання саме недискримінації, протидіяти мові ворожнечі, расовій ненависті тощо”, – наголосила заступник міністра культури.

Світлана Фоменко також зауважила несистематичність і хаотичність підходів до вирішення проблем національних громад та відсутність міжвідомчої взаємодії.

“Це призводить до нашарування проблем. Прояви націоналізму та регіоналізму розцвітають у всьому світі. І скоро ці проблеми стануть ключовими для України”, – сказала Світлана Фоменко.

Перший заступник міністра культури підкреслила, що в рамках діяльності міністерства роботу щодо культурної взаємодії національних меншин слід виконувати “за штатним розкладом”, але свою увагу вже слід зосереджувати на питаннях недискримінації.

Під час зустрічі учасникам представили відео з різних новин, де мовою ворожнечі послуговувалися як пересічні громадяни, так і представники медичної сфери, місцевих органів влади аж до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ – Громадські організації звинувачують Авакова у маніпуляціях та використанні мови ворожнечі

“Мені зараз було соромно за те, що я побачила у відеоролику. Така концентрація проблем свідчить про те, що ані зусилля органів виконавчої влади, ані місцевих рад, не достатні, щоб протидіяти мові ворожнечі. Так само недостатньо і наших зусиль”, – зауважила Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська і закликала, як державну владу, так і правозахисників краще працювати.

Більш оптимістично налаштована перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова. Урядовиця переконана, що Україна готова до змін.

“Повернувшись у Крим, ми – кримські татари – для України були тривалий час недостатньо освічені, недостатньо могли представляти себе на публічному рівні. Нині я тут виступаю і як кримська татарка, і як внутрішньо переміщена особа, і як перший заступник міністра інформаційної політики. Сьогодні міністерства можуть представляти і представники національних меншин, ми можемо обіймати високі посади. Україна готова до змін”, – зауважила Джапарова.

Посадовиця також додала, що ключова робота міністерства полягає в проведенні комунікаційної стратегії, яка напряму стосується зменшення рівня нетолерантності. У першу чергу йдеться про переселенців.

“У нашій стратегії кілька напрямків. По-перше, це зруйнувати негативний імідж навколо ВПО, по-друге, змінити сприйняття ВПО органами місцевого самоврядування. Переселенці – це не проблема, а чинник, який сприяє розвитку громади. По-третє, сприяти тому, щоб внутрішньо переміщенні особи усвідомили, що вони самі можуть визначати своє майбутнє”, – прокоментувала Еміне Джапарова.

За її словами, також планується створення медійної платформи, за допомогою якої, зокрема, можна буде зменшувати рівень нетолерантності та протидіяти мові ворожнечі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: