В Україні погіршується ситуація з правами дітей на освіту

Дата: 09 Червня 2015
A+ A- Підписатися

В Україні погіршується стан прав дітей на освіту. Влада перекладає на батьків сплату за підручники та дитяче харчування у дошкільних навчальних закладах. 

Про це повідомила Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина

“Щодня ми чуємо, що діти потребують поліпшення ситуації з реалізацією права на дошкільну освіту. Ми чуємо поодинокі позитивні інформаційні повідомлення про те, що в одному чи іншому місці відновлюються дошкільні навчальні заклади, але загальна ситуація в Україні погіршується. І жодних заходів, спрямованих на збільшення загальної кількості дошкільних закладів, не відбувається”, – передає слова Аксани Філіпішиної кореспондент Центру інформації про права людини. 

За її даними, за минулий рік кількість дошкільних навчальних закладів по Україні скоротилася на 2 100 закладів без урахування території АР Крим і неконтрольованих територій на сході України. 

Також за 2014 рік кількість шкіл скоротилась до 1700 навчальних закладів. 

Це відбувається паралельно з тими процесами, які ми спостерігаємо щодо змін до законодавства у зв’язку з ухваленням державного бюджету України на 2015 рік. 

“На тлі закриття навчальних закладів, їх укрупнення постає питання доставки дітей до навчальних закладів, які знаходяться у сусідніх місцевостях. Натомість змінами до Закону про державний бюджет України питання, пов’язані з перевезенням дітей, віднесені виключно до компетенції місцевих органів влади. Тобто згорнуті державні програми, і за умови наявності коштів у місцевих бюджетів, – а ми знаємо, що дитячі програми як правило фінансуються за залишковим принципом, – є ризики, що велика кількість дітей лишиться без доступу до навчальних закладів”, – прогнозує експертка. 

Влада перекладає на батьків також фінансовий тягар за підручники та дитяче харчування у дошкільних навчальних закладах. 

“Якщо раніше максимальний рівень забезпечення харчування дітей у дошкільних закладів міг встановлюватись на рівні 40%, то, починаючи з 2015 року, цей рівень законом встановився на рівні 70%. Тому Уповноважений з прав людини вже почав отримувати звернення від батьків з усієї України про те, що цей тягар є дуже значним і відображається на сімейному бюджеті”, – розповіла Аксана Філіпішина. 

На неконтрольованих Україною територіях Донеччини та Луганщини лишається 848 дошкільних навчальних закладів і 825 шкіл. Це загальні цифри по двох областях. 62 тисячі переміщених із Луганської, Донецької областей та АР Крим дітей навчаються сьогодні в школах і садочках на території, підконтрольній Україні.

Понад 845 випускників із Донецької області і 238 випускників із Луганщини заявили про своє бажання складати ЗНО. Однак до ЗНО з української мови доїхало лише 9% дітей із Донеччини і 80% – із Луганщини, каже Аксана Філіпішина, характеризуючи таку ситуацію як “вкрай критичну”. 

“Ми постійно звертались на всіх заходах, і на Міжвідомчій комісії з питань охорони дитинства, яка діє при Міністерстві соціальної політики. Ми отримували запевнення в Міносвіти, що жодних проблем не буде, що на пунктах пропуску будуть пропускати дітей без супроводу дорослих, що діти будуть розміщені в закладах і так далі, але реальна ситуація свідчить про зворотнє”, – скаржиться Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: