Верховну Раду закликають невідкладно ухвалити законопроект “Про всеукраїнський референдум”

Дата: 19 Червня 2018
A+ A- Підписатися

Громадськість закликає Верховну Раду невідкладно ухвалити в першому читанні законопроект № 2145А “Про всеукраїнський референдум”.

Відповідна заява опублікована на сайті “Реанімаційного пакету реформ”.

У червні 2015 року групою народних депутатів України на розгляд парламенту було внесено проект закону “Про всеукраїнський референдум”, який, за словами експертів, повністю відповідає вимогам Конституції та міжнародних стандартів у частині організації та проведення референдумів, а також враховує рекомендації Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ.

“Законопроект напрацьовувався робочою групою, до складу якої входили провідні  українські експерти з виборчого та референдумного права”, – зауважують на сайті.

До сьогодні в парламенті не було зареєстровано жодного альтернативного законопроекту, який би врегульовував питання забезпечення права громадян на участь у всеукраїнському референдумі.

Півроку тому проект закону розглянули у профільному комітеті Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя, а після відправили до сесійної зали для ухвалення рішення щодо нього.

“Новий Закон “Про всеукраїнський референдум” мав бути ухваленим ще у 2016 році, але досі будь-якої активності в стінах законодавчого органу, яка б мала на меті заповнити правовий вакуум у сфері регулювання референдумів, не спостерігається”, – говорять експерти.

У квітні цього року на ситуацію звернув увагу Конституційний Суд, який прийняв рішення про визнання неконституційним Закону “Про всеукраїнський референдум”, ухваленого ще за часів Януковича.

“Це рішення унеможливило проведення маніпулятивних та антидемократичних національних референдумів, у тому числі – спрямованих на прийняття змін до Конституції в обхід парламенту. Водночас його прийняття утворило правовий вакуум в регулюванні референдумів, який унеможливлює реалізацію громадянами України конституційного права на участь у всеукраїнському та місцевому референдумах. Без всеукраїнського референдуму неможливо внести зміни до ряду положень Конституції, реалізувати народну ініціативу”, – зауважують у “Реанімаційному пакеті реформ”.

Тепер на виконання Рішення Конституційного Суду Верховна Рада України має невідкладно забезпечити реалізацію права громадян на участь у референдумах.

Раніше Центр інформації про права людини писав, що рішення Конституційного Суду про визнання неконституційним Закону “Про всеукраїнський референдум” є надзвичайно важливим для держави, оскільки прибирає ризик узурпації влади.

Тоді експертка Юлія Кириченко зауважила, що закон встановлював недемократичну процедуру, яка унеможливлювала з’ясування волі народу.

Ми його завжди називали “проросійським законом Ківалова-Медведчука”, законом, який встановлює маніпулятивний референдум і який є інструментом виключно для влади та забирає право участі українського народу через референдум у прийнятті рішень”, – сказала Кириченко.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: